Ekologia - Ochrona - Zanieczyszczenie środowiska - Eko-Fani

Piątek • 24 marca 2017

Artykuły

Czyste ubranie ekologa

Pranie i prasowanie ubrań to kolejne pole do popisu dla tych, którzy chcą być przyjaźni naturze.

• 2012-09-03 08:54:33

Aby nasza odzież była „eko” nie wystarczy kupić ubrań z tkanin produkowanych z bawełny z hodowli ekologicznej. Mamy wiele innych okazji aby nasza odzież była przyjazna środowisku – nawet jeśli są to „zwykłe” ubrania. Oszczędzajmy wodę i energię przy praniu i prasowaniu.

 

Nie pierz nadgorliwie

Częste pranie ubrań niszczy je, ale przy okazji niszczy też środowisko. Zachęcając Cię do rozsądnego używania pralki nie chcemy wcale spowodować, że zaczniesz nosić brudne ubrania. Zawsze można jednak poszukać jak najbardziej przyjaznego naturze wyjścia. Jeśli pierzesz jakieś ubranie tylko dlatego, że je nosiłeś, ale nie jest ono brudne zastanów się czy pranie będzie konieczne. A przynajmniej czy musisz sięgać od razu do arsenału najcięższych detergentów i długiego prania. Czasem ubranie można odświeżyć wsypując do pralki minimalną ilość proszku do prania lub płynu do płukania. Dotyczy to zwłaszcza ubrań zewnętrznych, tych które nie stykają się z naszym ciałem - takich jak bluzy czy kurtki. Jeśli nosimy je przez 2 lub 3 godziny nie są zwykle ani trochę brudne – a my z przyzwyczajenia wrzucamy je do pralki. Będziemy przyjaźni naturze jeśli ograniczymy ilość prania, a także ilość zużywanych chemicznych środków piorących w przeliczeniu na jedno pranie. Traktuj „minimalny poziom” zapełnienia zasobnika proszku i płynu w pralce jako umowny. Im więcej detergentu w zasobniku tym pralka pracuje ciężej i zużywa więcej energii. Dla lekko zabrudzonych ubrań lub tych wymagających tylko odświeżenia wystarczy wsypać indywidualnie wypróbowaną, nawet małą ilość środków piorących.
 

Pierz krócej i w chłodniejszej wodzie

Pralka zużywa najwięcej energii elektrycznej (nawet do 90%) gdy podgrzewa wodę. Dlatego jeśli nie jest to konieczne nie pierzmy w wysokich temperaturach takich jak 60°C lub 90°C. Gdy pierzemy w temperaturze 60°C stopni oszczędzamy w porównaniu z praniem w temperaturze 90°C aż do 50% energii – jeśli obniżymy temperaturę do 40°C oszczędności jeszcze wzrosną. Jak najrzadziej używajmy też programu prania wstępnego – należy to robić tylko przy bardzo zabrudzonych ubraniach- na tym znów oszczędzimy około 10% energii. Pranie w niskiej temperaturze i bez prania wstępnego to krótsze działanie pralki i mniej zużytego prądu – najkrótsze programy to często 45 minut – czyli nawet połowę krócej niż standardowy cykl prania. Nowoczesne pralki bardzo często są wyposażone w program typu ½ wsadu. Jeśli mamy tylko pół bębna ubrań lub mniej możemy dzięki temu programowi oszczędzać energię i wodę.

 

Prasuj za jednym zamachem

Codziennie rano podobny rytuał: mycie zębów, czesanie, prasowanie ubrania. Stop. Codzienne mycie zębów i czesanie jest ok., ale ubrania prasujmy co kilka dni w większych ilościach. Podobnie jak z praniem: nie włączamy przecież do pralki pojedynczych ubrań. Żelazko także będzie energetycznie wydajniejsze jeśli skończymy z nawykiem codziennego prasowania. Za każdym razem gdy chcemy uprasować koszulkę i spodnie nagrzewamy żelazko pobierając bardzo dużo energii. Jeśli kończymy prasowanie po 2 minutach aby na drugi dzień zrobić to samo – nie jest to przyjazne dla środowiska. Lepiej nagrzać żelazko i prasować przez dłuższy czas – wtedy żelazko pobiera mniej energii podgrzewając się tylko co pewien czas do pożądanej temperatury.

Najnowsze gry
Graj w gry ekologiczne
Aktywni eko-fani
punktacja: 1025392
punktacja: 1005232
punktacja: 1000587
punktacja: 103870
Ostatnio na forum
Czytaj forum dyskusyjne
 
Czytaj o PlasticsEurope - partnerze serwisu
Czytaj o Tesco - partnerze serwisu
Czytaj o ElektroEko - partnerze serwisu
Czytaj o Rekopol - partnerze serwisu
Czytaj o Tetra Pak - partnerze serwisu
Czytaj o EBD - partnerze serwisu

Serwis ekologiczny EKO-FANI
Copyright 2011 EBD i Partnerzy serwisu.
Redakcja: redakcja@eko-fani.pl
Administrator: admin@eko-fani.pl